Trocnovské Slavnosti 2018 – Stužkování praporů SDH Jč. Kraje

V sobotu 22.9.2018 se tři členové výboru SDH Dub zúčastnili Trocnovských slavností, kde součástí programu bylo i stužkování praporů dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje u příležitosti 100. výročí vzniku ČR (ČSR).

 

 

Program slavností začal po jedné hodině odpolední slavnostním pochodem praporů pod pomník Jana Žižky z Trocnova a českou hymnou. Po té začaly projevy hejtmanky Jč. kraje, ředitele HZS a dalších. Ke slovu se dostal i starosta KSH Jč. kraje Jiří Žižka. Poté se po jednotlivých řadách stužkovaly prapory sborů dobrovolných hasičů.
>>> Součástí Trocnovských slavností bylo i stužkování okolo 60-ti praporů dobrovolných hasičů z Jč. kraje. Jak připomněl starosta jihočeských „dobráků“ Jiří Žižka, spadá jejich vznik už do poloviny 19. století. „Vzhledem k tomu, že historie dobrovolných hasičů je ještě o 54 let starší než vznik samostatného československého sátu, je logické, že jsme byli mezi prvními, kdo vítal prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka na pražském nádraží,“ uvedl Žižka a poděkoval všem dobrovolným hasičům, za to, že jsou oporou státu a obcí nejen při hasičských zásazích, ale i při spolkové činnosti. „Přeji si, abychom i do budoucna byli platnou součástí integrovaného záchranného systému a s bratry profesionálními hasiči mohli i dál pomáhat našim spoluobčanům,“ řekl Žižka. Jako poděkování za spolupráci přidal Žižka pamětní stuhu dobrovolných hasičů na prapor hasičů profesionálních. Ti pak vzápětí ozdobili svou stuhou prapor hasičů dobrovolných, aby také ocenili význam sepjetí obou složek při společné práci pro všechny spoluobčany. Všem praporům, respektive jednotkám hasičů, pak rovněž požehnal patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. Ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích František Štangl pak jako zástupce organizátora Trocnovských slavností všechny přítomné přivítal a poděkoval hasičům za práci pro veřejnost. „Jako bývalý starosta vím, že jste vždy připraveni být každému ku pomoci a moc rád bych za to poděkoval a popřál vám všestrannou pomoc od vašich domovských obcí,“ zdůraznil Štangl. (převzato z článku na portálu Parlamentní Listy) <<<